Zadar zaprijetio moćnom Partizanu, ali do pobjede nije mogao

Košarkaši Zadra očekivano su večeras izgubili posljednju utakmicu osnovnog dijela AdmiralBet ABA lige od puno kvalitetnijeg protivnika – Partizan Mozzart Bet slavio je rezultatom 78:88 (15:24, 15:25, 25:15, 23:24) i tako došao na korak od osvajanja startne jedinice pred doigravanje. Unatoč porazu, domaći navijači mogu biti zadovoljni predstavom koju su vidjeli protiv jedne od najboljih europskih momčadi. U jedno trenutku krajem treće i sredinom posljednje četvrtine činilo se da bi Zadar mogao i pobijediti, ali igrači trenera Željka Obradovića uvijek su pronalazili rješenje za izlazak iz problema. Zadar i dalje ima velike šanse da se nađe u četvrtfinalu natjecanja, za što mu večeras treba pobjeda Crvene zvezde m:tel protiv Splta.

Uoči početka utakmice priređen je svečani program u povodu 20. godišnjice osvajanja Goodyear lige. Slavljenički ugođaj od prvih su minuta „ubili“ igrači Partizana, pokazujući zašto su u krugu najboljih europskih momčadi. Punter i LeDay individualnim akcijama su lako probijali put do koša, a sve što bi se vratilo na vrh reketa ubacivali su Avramović i Trifunović. Nakon šest minuta gosti su prvi put došli do 9 poena razlike, a da ne bude još i gore bio je zaslužan Davis, koji je samo u prvoj četvrtini skočio šest puta i postigao osam poena. Kada je stao protok lopte u napadu, Obradović je posegnuo za rješenjima s klupe i do kraja četvrtine prednost vratio na +9 (15:24).

Obradović je znao da mu najveća opasnost prijeti od Luke Božića, kojega su njegovi igrači udvajanjima u prvoj četvrtini limitirali na svega jedno pogođeno slobodno bacanje. Serijom 7:0 na početku druge četvrtine Partizan je prvi put došao do 14 razlike (17:31). Kratkotrajni pokušaj povratka gosti su riješili s četiri postignute trice, zaključivši poluvrijeme rezultatom 30:49. Zadarski navijači i dalje su glasno bodrili svoj klub, s vjerom kako bodovi ipak mogu ostati u Zadru.

Zadar, 17.04..2023.. – Dvorana Krešimira Ćosića na Višnjiku. Utakmica 26 kola AdmiralBet ABA lige između KK Zadar i KK Partizan Mozzart Bet.

Treća četvrtina bila je najbolje što Zadar može ponuditi u ovom trenutku: serijom 7:0 natjerao je Obradovića na minutu odmora, a njegovi igrači, činilo se, s tri trice uspjeli su odgovoriti. No tada slijedi najbolje – napad za napadom Davis, Ramljak i Lakić pogađali su koš protivnika, svaki pogodak praćen je delirijem tribina i u 29. minuti semafor pokazuje nestvarnih 55:63, samo sedam poena zaostatka. Rezultat četvrtine 25:15, sa zaostatkom od 9 poena na ulasku u četvrtu, dao je nadu da se čudo ipak može dogoditi.

Nažalost, nije se dogodilo no to ne znači da navijači Zadra nisu imali u čemu uživati. Borba za svaku loptu, uspješne napadačke akcije, blokade nagrađivane su ovacijama, ali nije bilo dovoljno. Nunnally je pogodio tri trice, prednost je ostajala iznad 10 poena i Partizan je mogao slaviti pobjedu, izborenu teže nego se očekivalo. Zadrani su s parketa ispraćeni pljeskom i pjesmom „Bilo bi mi lakše da te ne volim“.

Najbolju partiju sezone pružio je Juan Davis, koji je postigao 22 poena uz 8 skokova. Lakić, Drežnajk i Božić postigli su po 13 poena. Na drugoj strani Nunnally je do 18 poena došao uz pet trica, a Punter je bio drugi najefikasniji s 15 pogodaka.

STATISTIKA UTAKMICE

Željko Obradović, trener Partizana: Atmosfera je bila odlična, Zadar je grad košarke koji zna sve o ovoj igri. Želim zahvaliti na toplom prijemu na početku i na kraju utakmice. Kako stvari stoje, uskoro ćemo se vidjeti ponovo. Rekao sam u najavi da Zadar ima svoju filozofiju igre, sve su stvari postavljene što se tiče napada, imaju jasne ideje, igraju lijepu košarku u odnosu na ono čime se raspolaže. S obzirom na sve obveze koje nas čekaju probao sam malo rotirati ekipu, neki su iskoristili šansu, neki nisu. Za nas je ovo važna pobjeda, da probamo završiti prvi dio lige na ovakav način.

Danijel Jusup, trener Zadra: Malo su me povukle emocije na početku kada sam vidio ove momke koji su prije 20 godina napravili pravu stvar. Utakmica je pokazala da je kad igraju u fullu jako teško protiv njih. Pokušali smo ih napadati iznutra i dolaziti do boljih pozicija za šut. Pokazalo se da su na ovoj razini košarke dodavanja najvažnija, ako ne dodaš dovoljno brzo nemaš izrađen šut. Oni su nas udvajali i stizali van na šutove, što je bilo za očekivati od ovakve momčadi i trenera. Čestitam momčadi, mislim da u cijeloj sezoni u niti jednu utakmicu nismo ušli s „lako ćemo“, to pokazuje minimalna razlika na kraju. Volio bih da se Obradovićeva izjava obistini i da se opet vidimo.