Ramljak tricom sa zvukom sirene donio Zadru pobjedu protiv CIbone

U infarktnoj završnici prve utakmice polufinala HT Premijer lige Zadar je pobijedio CIbonu rezultatom 85:82 (22:20, 30:20, 14:19, 19:23) i tako poveo 1:0 u seriji koja se igra na dvije pobjede. U posljednjih 18 sekundi vidjeli smo nekoliko izjednačenja, igru živaca na obje strane i najljepšu tricu utakmice – onu Marka Ramljaka sa zvukom sirene za konačni rezultat. Ispunjena Dvorana Krešimir Ćosić s velikim je ovacijama pozdravila pobjednike, koji će već u srijedu u Zagrebu pokušati „čekirati“ kartu za finale.

Zadar je prvu četvrtinu igrao na pogon Žganeca, koji ju je završio s 9 poena bez promašaja, tri skoka i tri asistencije. Cibona ga je pokušala neutralizirati napadajući ga preko Mazalina i Ljubičića u napadu, dok je ostatak odrađivao vrlo agilni Kapusta. Cibona je posljednji put imala vodstvo u 5. minuti (7:9), nakon čega je Zadar stalno bio u manjoj ili većoj prednosti. Nakon polaganja Drežnjaka dosegla je šest poena, ali je Mazalin s dvije uspješne akcije do kraja četvrtine smanjio na 22:20.

Mekić i Šantelj uši su kako bi odmorili Lakića i Davisa i odužili se na pravi način – Šantelj jednom, a Mekić s dvije pogođene trice. Nedostajao je učinak Luke Božića, koji je u 16. minuti izašao s parketa zbog treće osobne, s nevjerojatnim učinkom za njega – 0 poena. Energijom ga je nadomjestio Ramljak, koji je nekoliko puta poentirao iz prekršaja, ukrao loptu i asistirao Mekiću za 35:27, a zatim i Lakiću za rekordnih 43:31.

Burno su reagirali i navijači i momčad nakon blokade Lakića koja je presuđena kao prekršaj. Strasti su uzavrele na obje strane, podlegao im je i Cibonin Ljubičić, koji je zbog prosvjeda dobio tehničku pogrešku, tada već svoj četvrti prekršaj. Zadar je nastavio tradiciju promašenih posljednjih napada, a zadnju sekundu uspio je obraniti kako bi rezultat ostao 52:40.

Cibona nije dopustila Zadru odvajanje koje bi možda značilo i odluku o pobjedniku već u trećoj četvrtini. Ušli su u zaostatak od dva posjeda, tricom Smajlagića u 29. minuti prvi put nakon dugo vremena došli na minus pet, a svojim prvim košem u utakmici (!) Božić pred posljednjih 10 minuta postavlja rezultat 66:59.

„Zakuhalo“ je opet u 34. minuti – najprije su suci sudili istek napada Smajlagiću, a Sesar je tražio pregledavanje snimke, smatrajući da je na njemu prekršaj bio prije isteka napada. Suci su pogledali snimku i ostali pri odluci, a već u sljedećem napadu trener Cibone dobio je tehničku zbog novog prigovora sucima. Cibona se držala čvrsto u Zadar tricama Majcunića i Kapuste. Zadar je četiri zaredom promašio i dvije minute prije kraja dao Ciboni mogućnost da ponovno povede nakon više od 30 minuta igre.  Majcunić je promašio tricu, a Drežnjak pogodio i vratio na 79:74.

Mekić je nepromišljeno napravio namjerni prekršaj 40 sekundi prije kraja i potpuno vratio goste u igru. Kapusta pogađa oba bacanja, Majcunić jedno nakon odigrane akcije i Zadar ima zadnji napad s jednim poenom prednosti (79:78). Sada Ljubičić radi namjernu na Žganecu, koji pogađa jedno od dva bacanja. Na liniju zatim ide Drežnjak, koji prvi put ove večeri promašuje i to oba bacanja.

Cibona 18 sekundi prije kraja ide u „zadnji napad“ na 80:78. Ove sezone ovakve situacije su obično završavale tragično za Zadar. Jusup ovog puta mijenja taktiku, ne pušta napad i Ramljak radi brzi prekršaj, a Kapusta pogađa oba bacanja za 80:80. Opet Drežnjak ide na liniju na drugoj strani i sad oba pogađa za 82:80. Ostalo je 11 sekundi, Smajlagić zabija ali KAPETAN Marko Ramljak pogađa tricu sa sirenom za konačnih 85:82!

Apsolutni junak utakmice bio je Marko Ramljak s 27 postignutih poena (11 skokova, 5 asistencija), Žganec je postigao 13 a Drežnjak 12. Kod Cibone Mazalin je došao do 20 poena, a Ljubičić i s ranijim izlaskom zbog pet prekršaja do 17.

STATISTIKA UTAKMICE

Danijel Jusup, trener Zadra: Očekivali smo da će Cibona pokušati sa zonskom obranom, otvarali su sredinu i zatvarali bokove. Bili smo spremni na to i dobro rješavali. Tražio sam malo više unutarnje igre, da ne završavamo sve vanjskim šutem. Cibona se dosta kocka, puštaju i čekaju da suparnik promaši, ali mi smo relativno dobro pogađali. Lopte koje smo promašivali smo hvatali. Znali smo da će biti teško i da je na nama pritisak, zahvaljujem publici koja je bila fantastična. Pametno smo odigrali zadnji napad, Luka je dobro otvorio, Marko pogodio. Jednu  smo situaciju išli na faul, drugu branili. Normalno je da Božiću dođe ovakva utakmica, vjerujem da će se malo odmoriti i da ćemo ga vidjeti u agresivnijem izdanju.

Marko Ramljak: Drago mi he zbog publike, atmosfera je bila odlična, utakmica odlična za gledanje. Mislim da smo dobar dio susreta bili dobri, držali prednost. Oni su odigrali također dobro ali nismo gubili glavu u ključnim trenucima, imali smo 13 napadačkih skokova, trebala nam je ta energija. Bitno je da smo kažnjavali njihovu obranu, adaptirali smo se, puno su nam ostavili prostora, pogađali trice kad je bilo bitno. Čestitam momcima, izvukli smo na kraju, nadam se da ćemo zadržati ovakav pristup i nadalje.

Josip Sesar, trener Cibone: Čestitke Zadru i Marku Ramljaku na šutu na kraju. Znamo što Zadar radi, kako igra, pokušali smo to zaustaviti. Nismo bili dobri u prvom poluvremenu, veliki problem je bio napadački skok, kada smo u drugom poluvremenu popravili i Zadar je izgubio samopouzdanje. Zadar igra na kontru, polukontru i napadački skok. Kad smo to regulirali, pametno smo igrali zonu, vratili smo se u utakmici, imali dva puta priliku za vodstvo, nažalost nismo pogodili i utakmica je otišla na stranu Zadra. Da smo mi dobili ne bi bilo nezasluženo.

Aleksandar Aranitović: Čestitke Zadru na pobjedi. Bila je jedna čvrsta utakmica, dopustili smo im ofenzivne skokove, moramo to popraviti u Zagrebu kako bismo seriju vratili u Zadar.

KK Zadar Sponzor KK Zadar Sponzor KK Zadar Sponzor KK Zadar Sponzor KK Zadar Sponzor KK Zadar Sponzor