Jedan je MVP! Zadar na krilima Božića slavio kod moćne Cedevite Olimpije

Košarkaši Zadra došli su do najveće pobjede ove sezone! Uzeli su bodove Cedeviti Olimpiji u Ljubljani, istoj momčadi koja je u zadnja dva kola pobijedila Partizan Mozzart Bet i Budućnost VOLI, istu momčad koja ove godine igra EuroCup i momčad u kojoj su nositelji igre slovenski reprezentativci, izvrsni Amerikanci i budući NBA igrači. Završni rezultat je 73:79 (17:18, 14:18, 22:19, 20:24), Zadar je pokazao da velikim srcem može i protiv najboljih!

STATISTIKA

Unatoč najavama kako bi zbog ozljede mogao propustiti utakmicu, Olimpijin MVP prošlog mjeseca Karlo Matković bio je od početka u postavi, dok je Zadar bio u očekivanoj postavi Lakić, Božić, Ramljak, Drežnjak, Žganec. Olimpija se postavila kao favorit utakmice, ali osjetniju prednost nije stekla. Imao je Zadar i nekoliko promašenih zicera kojima je mogao doći u vodstvo i napokon je uspio na kraju prve četvrtine, Lakićevom tricom sa sirenom od table za 17:18.

Olimpija se nudila Zadranima, barem svojom neučinkovitom igrom u napadu, Zadar to na drugoj strani nije znao iskoristiti. Božić je vodio svoje teške bitke pod košem, ali povratne lopte na vanjske pozicije nisu rezultirale pogođenim tricama. U šest minuta igre obje momčadi kombinirano su postigle 11 poena (6:5). Zadru je prvom procurilo nakon nekoliko uspješnih akcija Mazalina i kontre koju je Božić završio za 25:29. Bio bi Zadar uvjerljivi pobjednik prvog poluvremena da se na drugoj strani nije ukazao Rok Radović s tri pogođene trice, pa se morao zadovoljiti s i dalje dobrih 31:36.

U drugom poluvremenu razbudio se Cobbs, kojega je bilo teško zaustaviti, ili barem spriječiti njegovu suradnju s Blažičem. Zadrov junak je bio Mazalin, koji je uspio u onome što je večeras bilo teško i Božiću, poentirati iz akcija 1 na 1. Naravno, Luka se probudio u važnim trenucima, nastojeći i petom pogreškom izbaciti jednog od najboljih domaćih igrača Radovića. Najboljem Slovencu do kraja četvrtine po učinku se sasvim približio Cobbs, a Zadar opet nije imao znanja kako posljednji napad završiti pogotkom.

Lomila je Olimpija nekoliko minuta Zadar i prvi put ponovno povela u 33. minuti tricom Cobbsa. Žganec je ubacio jednu tricu iz teške situacije, promašio sljedeće dvije, ali Jusup ga je na minuti odmora hrabrio da nastavi i nađe mir na sljedećim pokušajima. Minuta odmora je uspjela, Zadar vraća vodstvo a Pianigiani koristi svoju.

Zadar je moćnu Cedevitu Olimpiju držao na konopcima, a za pobjedu u ovakvim uvjetima treba i malo mirnoće i sreće, koja nije pratila Zadar kod Mege Mis i Igokee m:tel. Prepelič je nakon četiri promašene trice pogodio najtežu, ali onda je Ramljak pogodio jednu kontru, koju su suci dugo gledali zbog silazne putanje, a Božić tricom zakucao zadarsku pobjedu svojim 28. pogotkom. Olimpija je jurila sedam poena razlike za 35 sekundi, uspjela je smanjiti i napraviti pritisak na Zadrane, Ramljak je promašio oba svoja slobodna bacanja, Božić pogodio sva četiri i Zadar je slavio 73:79!

U izravnom dvoboju dvaju MVP-a, ako ćemo uopće priznati da postoji drugi, pobjedu je odnio Luka Božić, najprije momčadsku, a zatim i onu po osobnom učinku od 32 poena, 8 skokova, 4 asistencije i valorizaciji 39. Veliku podršku dala mu je cijela momčad, ovog puta izdvojimo Lovru Mazalina s 13 poena, od kojih su mnogi bili u važnom trenutku za momčad. Za Cedevitu Olimpiju po 15 poena su postigli Radović i Cobbs.

Danijel Jusup, trener Zadra: Utakmica je bila jako zanimljiva, a mi smo tražili našu šansu. Znali smo da moramo biti strpljivi u napadu i ne smijemo dopustiti napadački skok, dogovorili smo se točno da ćemo spriječiti pick&roll igru u kojoj je posebice dobar Prepelič i to je u prvom poluvremenu bilo dosta dobro u obrani. U drugom poluvremenu sam se malo zabrinuo jer smo počeli primati lagane poene, bila je to malo i posljedica umora jer nam igrači igraju po 40 minuta. Pokazalo se da ih vrijedi zadržati, imali smo mirnoću, u odlučujućim napadima izvrsno odigrali u napadu, pogodili šutove za tricu i to je velika pobjeda za nas. Čestitam igračima i zahvaljujem navijačima koji su nas podržali.

Kada smo prošle godine sastavili momčad rekli su da nećemo imati ni jednu pobjedu pa smo izborili play off. Mislim da nam je momčad dobra, da nam nedostaje još jedan igrač u rotaciji da možemo zadržati razinu igre. Sada previše trošimo igrače koji mogu igrati na ovoj razini, čim krenemo s izmjenama rezultat pada. Jako trpimo, u prvenstvu odmaram Božića i Ramljaka, na sreću tu dobro brodimo ali osvježenje će biti nužno želimo li zadržati ovu razinu igre.

KK Zadar Sponzor KK Zadar Sponzor KK Zadar Sponzor KK Zadar Sponzor KK Zadar Sponzor KK Zadar Sponzor